Ptujski mestni stolp končno na ogled širši javnosti

Ptujski mestni stolp končno na ogled širši javnosti
Lokalne novice

Nova atrakcija v najstarejšem slovenskem mestu

Na Ptuju bo jutri, 15. februarja, svoja vrata za javnost odprl tamkajšnji znameniti mestni stolp in zvonik cerkve sv. Jurija, ki velja za enega najbolj markantnih elementov ptujske vedute. Pohvali se lahko s tudi v svetovnem merilu edinstveno mehansko uro, njegovi zidovi pa hranijo zanimive zgodbe, ki bodo poslej predstavljene v sklopu razstave.

Ptujski mestni stolp, ki še nikoli ni bil v celoti odprt za javnost, prvič omenja mestni statut iz leta 1376, njegova trenutna podoba pa sega v leto 1792. Na vrh stolpa vodi nekaj več kot 150 stopnic, od tam pa je na voljo lep razgled nad najstarejšim slovenskim mestom z okolico.

Župnija sv. Jurija se je zato v sodelovanju s ptujsko mestno občino odločila stolp obnoviti, zdaj ko je prenova notranjega dela, tudi s precej prostovoljnega dela, končana, pa ga bodo odprli za javnost.

Kot je povedala županja Nuška Gajšek, je sama med tistimi, ki najbolj pozdravlja zanimivo pridobitev na področju turistične ponudbe v mestu. Spomnila je, da se je o tem projektu razpravljalo precej časa in da je bilo veliko idej, zato jo veseli, da dokončno oživljajo enega pomembnejših ptujskih simbolov, ki je predolgo sameval.

Vodja projekta, pater Andrej Feguš, je prav tako povedal, da so si za odprtje stolpa prizadevali že veliko pred njim, a se je vselej ustavilo pri denarju. Do premika je prišlo potem, ko je župnija prodala eno od zemljišč, in ker je Feguša stanje, v kakršnem je bil stolp, morilo, so se najprej lotili obnove župnišča, s turistično oddajo sob v prenovljenem objektu pa so v dveh letih in pol zbrali denar za začetek obnove stolpa.

Pri tem so naleteli tudi na pozitiven odziv mestne občine, ki je pomagala pri obnovi stopnic, na pomoč je z zelo ugodnim posojilom priskočila še slovenska minoritska provinca, hkrati pa je ves čas potekala obnova ure. V sklopu del so obnovili tudi zvon in njegovo mehanizacijo, zagotovili boljo statiko in podobno.

Po besedah direktorja občinskega zavoda za mladino, šport in turizem Matica Bera gre za dodaten turistični produkt, ki bo zagotovo postal eden najbolj obiskanih v mestu. V času Kurentovanja bodo oglede ponujali po znižani ceni, Ptujčanom pa bo enkrat mesečno na voljo brezplačen voden ogled. Pater Feguš je ob tem opozoril, da bodo obiski mogoči le ob predhodni najavi, saj lahko na uro sprejmejo največ 40 obiskovalcev.

Upajo, da jim bo z zaslužki od vstopnine uspelo čim prej zbrati dovolj denarja, da se bodo lotili še obnove strehe, s čimer bi omogočili oglede tudi s samega vrha stolpa. Za zdaj razstava v stolpu prikazuje zgodovino njegove okolice na panojih, na ogled pa bodo tudi nekateri zanimivi razstavni eksponati, krajši film Varuhi časa o zgodovini Ptuja ter seveda predstavitev delovanja mehanizma ure na stolpu.

 

 

ZADNJI DODANI PRISPEVKI

Zagorelo v Lancovi vasi
Petek, 14 Marec 2025 14:19
Požar elektronskih odpadkov in plastike v Lancovi ...

Preberite več...

Pričel se je četrti karierni sejem za ml...
Četrtek, 13 Marec 2025 13:41
Na ptujski osnovni šoli Mladika se je danes začel ...

Preberite več...

Grožnja na Osnovni šoli Mladika
Četrtek, 13 Marec 2025 13:32
Z napadom sta grozila učenca višjih razredov.

Preberite več...

Osrednja slovesnost ob dnevu CZ v Spodnj...
Sreda, 12 Marec 2025 15:59
V Dominikanskem samostanu Ptuj sta danes z regijsk...

Preberite več...

Z VAMI V ŽIVO

Ekipa radia Ptuj

voditelj

Sledite nam

 
Prometni telefon Radio Ptuj 031 78 9999

appstore  googleplay

radioptuj300